Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi

Türkiye’nin ilk ve en köklü kamu bankalarından bir tanesi olan Ziraat Bankası, ihtiyacı olan kişilere düşük faiz oranları ile kredi verir. Özellikle çiftçilerin destek alması için kurulmuş olan ancak günümüzde herkese kredi imkanı tanıyan banka, Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi kapsamında müşterilerine kredi olanağı sunar.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Nasıl Alabilirim?

Ziraat Bankası tarafından sunulan kampanyalar ve yeni kredi olanakları doğrultusunda belirli bir limit ile ihtiyaç kredisi alabilmek mümkün olur. İhtiyaç kredisine başvuru yapmadan önce banka tarafından istenen evrakları teslim etmek ve kredi şartlarını karşılıyor olmak gerekir. Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi bankanın istediği koşulları taşıyan herkese verilir.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Oranları

Türkiye’nin ilk devlet bankası olma özelliğini taşıyan Ziraat Bankası, özel banka kurumlarına göre daha az faiz oranı uygular. Bu nedenle de vatandaşlar tarafından tercih edilir. Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi faiz oranı banka tarafından %1.64 olarak belirlenmiştir. Güncel faiz oranı bankanın vermiş olduğu kararlara göre değişkenlik gösterebilir.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Nasıl Başvuru Yapılır?

Ziraat Bankası tarafından verilen ihtiyaç kredisine başvuru yapabilmek için en yakın Ziraat Bankası şubesine gidilerek ya da internet bankacılığı üzerinden işlem gerçekleştirilebilir. Başvuru işlemi esnasında adaydan bir kaç kişisel bilgi ve belge istenir. Bunların banka görevlisine teslim edilmesi gerekir.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Ziraat Bankası ve diğer özel bankalar hafta içi belirli saatlerde çalışır. Hafta sonu çalışmayan bankalara yalnızca hafta içi kredi başvurusunda bulunulabilir. Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi için başvuru yapmış olan kişinin işlemleri ortalama 5 dakika sürer. Gereken inceleme merkez tarafından yapıldıktan sonra kredi onayı veya reddi çıkar. Kredi onaylanma süresi ise ortalama 1 ile 2 iş günü arasında değişkenlik gösterir.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Erteleme Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası devlet desteği ile beraber pandemi sürecinde borç erteleme kararı almıştır. Bireysel ve kamu müşterilerinin tamamı için geçerli olan bu karar, Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi çeken kişiler için de geçerlidir. Erteleme işlemi için banka üzerinden başvuru yapılması gerekir.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi En Fazla Ne Kadar Veriyor?

İhtiyaç kredileri vatandaşların anlık işlemlerini yapabilmeleri için düşük tutarda verilen kredilerdir. Ziraat Bankası ihtiyaç kredisine yönelik olarak belirlemiş olduğu üst limit üzerinden müşterilerine kredi imkanı sunar. Bu limit 10.000 TL olarak belirlenmiştir.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Var Mı?

Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi kapsamında müşterilerine yapılandırma olanağı sunan bankalardan bir tanesidir. Daha öncesinde kısa süreli vade ile çekilmiş olan kredinin vadesi uzatılarak aynı faiz oranı üzerinden yapılandırma yapılabilir. Ziraat Bankası’nın 12 aydan başlayan ve 36 aya kadar giden ihtiyaç kredisi vade sürelerinin hepsi aynı faiz oranına sahiptir. Borcunu ödeyemeyen müşterinin kredi yapılandırması ile vade süresini uzatabilmesi mümkün olur.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi için Gerekli Evraklar

Ziraat Bankası’ndan alınacak olan bireysel ya da kamusal ihtiyaç kredileri çeşitli kategoriler üzerinden değerlendirilir. Bu nedenle de başvuru sahibinin yanında bulundurması ve bankaya teslim etmesi gereken evraklar farklılık gösterir.

Ziraat Bankası bireysel ihtiyaç kredisi kapsamında tüketici kredisine başvuru yapacak olan kişinin;

  • Sürücü belgesi, nüfus cüzdanı ya da pasaportunun fotokopisi
  • Kredi başvuru formu
  • Başvuru sahibinin çalışma durumunu gösteren belge
  • Banka şubesinden istenen diğer belgeler gibi evrakları yanında bulundurması gerekir.

Ziraat Bankası ihtiyaç kredileri farklı alanlarda hazırlanmış olan pek çok alt kredi imkanını bünyesinde barındırır. Çekilecek olan ihtiyaç kredisinin türüne göre banka tarafından istenen belgelerse değişkenlik söz konusu olur.