S&P Türkiye’nin Kredi Notu Doğruladı

S&P Türkiye’nin kredi notunu “B+” olarak doğruladı ve notunu “durağan” olarak kalması için onay verdi. Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye’nin not görünümünü değiştirmedi. S&P tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin döviz cinsinden kredi notunun değişmediği açıklandı.

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, ülkemizin döviz cinsinden kredi notunu “B+”, TL yani yerel para biriminden kredi notunu “BB-” olarak doğruladığını açıkladı.

Türkiye’nin kredi notu görünümünün ise “durağan” olarak kalmasını onadı. Covid-19 salgınına rağmen Türk ekonomisinin 2020 yılında kredi teşviki etkisiyle birlikte %1e yakın büyüme gerçekleştirdiği yapılan tahminlerin arasında yer alıyor denildi. Aynı zamanda S&P, yılın ikinci yarısından itibaren yaptığı tahminler için Türk ekonomisinin 2020 yılında %3,3 daralacağı tahminini de iletti.

Ülkemiz ekonomisinin büyümesine yönelik yapılan tahminlerin yukarı yönlü olduğu işaret edilen açıklamada Koronavirüs salgınına rağmen bir çok ülkeye göre (Çin, Mısır ve Vietnam hariç) büyümesine engel bir durumun olmadığını ve büyüyen bir ekonomiye sahip olacaklarına inandıkları da belirtildi.

Ülkemizin 2020 yılı sonunda GSYH’nin yüzde 35’ini oluşturarak “orta sıcak” seviyesinde bulunan kamu borcunun da kendisine dönüş alanı bıraktığı ifadeler arasında yer aldı. Türk ekonomisinin enflasyon seviyesi düşerken ve de cari açık azalırken, ekonominin toparlanmaya devam edeceği beklentisi de kaydedildi.