Pasif Gelir Fikirleri: En çok tercih edilen pasif gelirler

Öncelikle pasif gelir deyince aklınıza ne geliyor onu sorgulamak lazım. Pasif geliri kısaca tanımlamak gerekirse minimum çaba ile aylık veya günlük düzeyde belirli sabit veya garanti kazanç anlamına geliyor. En çok tercih edilen pasif gelirler. Normal insanlar aktif bir şekilde çalışmak zorunda olduğu için aktif gelirli statüsünde yer almaktadır. Pasif gelir ise çaba gerektirmeyen yatırımlara deniyor.

Pasif Gelir Ne İşe Yarar?

Öncelikle pasif bir gelirinizin olması her zaman size artı katacaktır. Örneğin aylık 1000 TL gibi bir pasif gelirinizin bulunması, sizin mutfak masrafınızı karşılamanıza veya ev kiranızın ödenmesine katkı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra kredi çekebilir ve kredinizi pasif gelirinize göre orantı sağlayarak ödemelerinizi cebinizden para çıkmadan yapabilirsiniz. Pasif gelir sağlama imkanınız var ise kesinlikle sağlayın.

En çok tercih edilen pasif gelirler

1- Kiraya Vermek

Üzerinize ev, iş yeri veya araba var ise bunu aylık olarak kiraya vermek, sizlere pasif bir gelir sağlayacaktır. Aynı zamanda kiraya vermek en çok tercih edilen pasif gelir türüdür. Kiralar belirli oranda yıllık olarak arttığı için ödemelerinizi veya ihtiyaçlarınızı kiradan gelen pasif geliriniz ile karşılayabilirsiniz. Aynı şekilde kredi çekerek pasif gelir ile ödeme yapabilir ve kredi tutarınızca bir şeylere sahip olabilirsiniz.

2- Hisse Senedi Almak

Kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir fakat hisse senedi almak pasif gelirler arasında oldukça popüler bir yöntemdir. Çünkü hisse senedi piyasaya göre yükseliş ve düşüş gösteren bir yatırımdır. Oldukça riskli bir yatırım olan bu yöntemi doğru ve bilgili bir şekilde değerlendirmeniz durumunda ciddi meblağlar kazanabilirsiniz. Hisse senedi yatırımları sizi aynı zamanda bir anda milyoner yapabiliyorken bir anda da ciddi zararlar ettirebiliyor.

3- İnternetten Kazanın

İnternetten para kazanmak artık günümüzde oldukça kolay hale gelmiştir. Hemen hemen her şeyi internet üzerinden hallettiğimiz bir dönemde olduğumuz bir gerçek. Bunu tüketici tarafına değil de üretici tarafına geçerek kendi lehimize çevirebiliriz. Bir gelirli internet sitesi alabilir veya reklam stratejileri sayesinde pazarlama yaparak ürün satabilirsiniz. Fakat en garanti internetten para kazanmak istiyorsanız aylık sabit gelirli bir internet sitesi alabilirsiniz. Sitenize giren kişilerin reklamlara tıklamaları ve görmeleri size kazanç sağlayacaktır.

4- Faiz Geliri Elde Etmek

Bir miktar paranız var ise bunu bankaya atarak aylık düzenli olarak vadeli mevduat hesabınızda para kazanabilirsiniz. Ticaret yapmaya göre daha az kazandıran bu sistem, bir nebze de olsa paranıza para katmanızı sağlayacaktır. Vadeli mevduat hesabınıza ne kadar çok para yatırırsanız aylık kazancınız o kadar fazla olur. Örneğin 100 bin TL paranız var ve bunu vadeli hesaba attınız. En yüksek vadeli mevduat oranı veren banka ile anlaşarak aylık anlaştığınız oran kadarıyla kazanç elde edebilirsiniz: Aylık 1500 TL gibi.