KOSGEB Proje Örnekleri 2021

KOSGEB Proje Örnekleri 2021: KOSGEB tarafından verilen hibelerden yararlanmak istiyor ancak aklınıza bir türlü proje gelmiyor ise bu yazımız size ilham verebilir. Çünkü daha önce KOSGEB için üretilen örnek projelerden bir kaçını bu yazıda topladık.

KOSGEB Proje Örnekleri 2021

Girişimcilik kursuna katılmış 38 yaşındaki Cemile Polat, önceleri özel bir kurumda sekreter olarak iş hayatını sürdürürken sonrasında iş kadını olmak için büyük bir adım atarak iş eldiveni üretimi yapan imalathane kurma hedefini anlattı. Devletin desteğini KOSGEB ile arkasında hissetmenin büyük bir güven verdiğini, ayrıca işini kurmak isteyenler içinde önemli bir fırsat olduğunu belirtti.

 

Lisans ve yüksek lisans eğitimini 18 yıl boyunca yaşadığı Almanya’da tamamladığını söyleyen 49 yaşındaki Hakan Erden, Türkiye’de 13 yıldır farklı yerlerde çalıştığını ve daha önce kurduğu iki işin ekonomik krizden dolayı kapamak zorunda kaldığını belirtirken “Türkiye’de girişimcilerin yaşadığı en büyük sorunun ilk aşama olduğunu düşünüyorum. Verilen girişimcilik kararları benim açımdan çok yararlı ve doğru. Çünkü işin nasıl yapılacağı bilinmezse mutlaka batılır” dedi. Erden, KOSGEB desteği sayesinde Türkiye’de ki iş adamlarının Rusya, Çin, Almanya gibi ülkelerin pazarları ile bağıntılı iş yapmalarını sağlayacak bir dış ticaretle ilgili danışmanlık firması kurmak istediğini söyledi.

KOSGEB Proje Örnekleri 2021
KOSGEB Proje Örnekleri

Kültür ve Turizm Bakanlığından emekli olması ile beraber hediyelik eşya satış yapan dükkanlarda çalıştığını söyleyen 60 yaşındaki Sadri Ümlü ise KOSGEB kredisini duyunca kendine ait bir hediyelik eşya dükkanı ve kendi hobisi olan antika tespih satışı yapabileceği bir yer açmak istediğini söyledi. Daha sonra ki hedefinin ise kıymetli taşlardan tespih üreden bir imalathane kurmak olduğunu belirtti.

 

KOSGEB’den alacağı destekle bir hayvan çiftliği açmak istediğini söyleyen 36 yaşındaki Hatice Özüm ise asıl işinin bir reklam şirketinde asistanlık olduğunu belirtmekte. Hayvan çiftliği kurmak istemesinin sebebinin Ankara’nın Nallıhan ilçesindeki komşusuna ait tavuk çiftliğinden etkilendiğini ve hayvanlara olan sevgisi olduğunu söylemekte.

 

Biri 23 diğeri 28 yaşında olan Nihan ve Ertan  Damar çifti ise girişimcilik kursuna birlikte katıldıklarını ve buradan alacakları para ile hem mobilya üretimi hem de satışı yapabilecekleri iki ayrı iş kurmak istediklerini söylediler. Babasının ofis mobilya imalathanesinde çalışan Ertan alacağı para ile ev mobilyaları üreten imalathaneyi kuracağını söylerken iç mimarlık mezunu eşi Nihan ise bu mobilyaların sayışını yapacağı bir yer açmak istediğini söyledi.

 

Ertan Damar, annesi ve babasından etkilenerek eşi ile bu işe giriştiklerini söyledi. İlkokul mezunu olan annesi ve babasının kendi işlerini birlikte kurup geliştirmek için her türlü destek başvurusu yaptıklarını böylece başarılı olduklarını belirtti. Kendi iş hayatında benzer bir başarı görmek istediğini söyledi.