2021 KOSGEB Engelli Desteği Nasıl Alınır?

2021 KOSGEB Engelli Desteği Nasıl Alınır?: Engelli raporuna sahip olan kişilere KOSGEB tarafından engelli desteği sağlanmaktadır. KOSGEB Engelli Desteği ile iş kurma hayalinizi veya mevcut işinizi büyüterek daha çok kazanç sağlama hayaliniz artık gerçek olacak. KOSGEB engelli kredisi sayesinde hayalleriniz hayal olmaktan çıkıp gerçeğe dönüşecek. Bu krediden faydalanmanız için tek yapmanız gereken şey uygun şartlara sahip olmanız olacaktır.

KOSGEB Engelli Kredisi

KOSGEB engelli kredisi hibe ve faizsiz engelli kredisi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Özel sektörde ve kamuda görev alamayacak derecede engeli bulunan kişiler KOSGEB engelli başvurusu yapabileceklerdir. 2021 KOSGEB engelli desteği için toplam bütçenin %10’u kadar bütçe ayrılmıştır. KOSGEB engelli başvurusu yapan bireyler başvurunun onaylanması durumunda bu krediden faydalanabileceklerdir.

KOSGEB engelli girişimci bireyler için üretim ve ticaretin yanı sıra KOSGEB tarafından belirlenen sektörlerin tamamı için kredi sağlıyor. KOSGEB engelli kredisi küçük işletmelere en fazla 100bin, orta dereceli işletmelere en fazla 200bin ve büyük işletmelere en fazla 300bin TL faizsiz kredi veriyor. Üstelik bu kredileri 1 yıl erteleme şansınız da var

KOSGEB Engelli Hibe Başvurusu
KOSGEB Engelli Hibe Başvurusu

KOSGEB Engelli Hibe Başvurusu (2021)

Engelli bireylerin açtığı işletmelerin açılıştan itibaren faturalandırdığı tüm giderleri KOSGEB tarafından karşılanabiliyor. KOSGEB engelli hibe desteği, karşılıksız olarak veriliyor. Yine KOSGEB engelli kredileri faizsiz olarak da veriliyor. KOSGEB Engelli Hibe limiti en fazla 50bin TL olarak belirlenmiştir. Fakat bu durum özel sebeplerden dolayı maksimum 65bin TL bandına çıkabilir. 2021 KOSGEB Engelli Hibe Başvurusu yapmak için aşağıdaki şartları yerine getirmeniz gerekmektedir:

KOSGEB Engelli Hibe Şartları 2021

2021 KOSGEB Engelli Desteği Nasıl Alınır?

 • KOSGEB engelli hibe desteğinden faydalanmak için sağlık kurulu onayınca engelli raporuna sahip olunması gerekmektedir.
 • Engelli bireylerin KOSGEB engelli hibe desteğinden faydalanması için akli dengesinin yerinde olması gerekir.
 • Engelli bireyin en az 18 yaşını tamamlaması gerekir.
 • KOSGEB tarafından hazırlanan Uygulamalı Girişimcilik programı başvuru yapan kişi tarafından tamamlanmalıdır.
 • Geçmiş zamanlarda KOSGEB hibe ve kredisinden yararlanan kişiler tekrar yararlanamayacaktır.
 • KOSGEB Engelli Hibe başvurusu için girişimcilik sertifikası bulunmalıdır.
 • KOSGEB engelli hibe başvurusu için son olarak hibe başvurusu tarihinden itibaren son 1 yıl içerisinde aynı sektörde farklı bir işletmeye sahip olmaması gerekir.

KOSGEB Engelli Başvuru Formu

2021 KOSGEB Engelli Desteği Nasıl Alınır? Kosgeb Engelli Başvuru Formunu doldurmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli şey işletmenin açılış tarihinin üzerinden 2 yıl geçmemiş olmasıdır. 2 yılı geçen işletmeler için KOSGEB engelli başvuru formu kabul edilmez.

 1. KOSGEB’in web adresi olan kosgeb.gov.tr adresine girilir ve “KOSGEB Destek Talep Formu” dosyası indirilerek doldurulur. ( KOSGEB Engelli Destek Talep Formu )
 2. KOSGEB Engelli Başvuru Formu ile birlikte aşağıdaki evrakları alarak KOSGEB il veya ilçe müdürlüğüne gidilerek başvuru tamamlanır.

KOSGEB Engelli Desteği Başvuru Sorgulama 2021

KOSGEB Engelli Desteği başvuru durum sorgulaması e-devlet üzerinden yapılabilir. E-Devlet uygulamasına veya turkiye.gov.tr web adresine giriş yapınız. Giriş yaptığınız ekranda arama yerine KOSGEB yazınız ve hizmete gidiniz. KOSGEB Engelli Desteği Başvuru Sorgulama ekranından “MEVCUT BAŞVURULAR” bölümüne tıklayarak sonucunuzu takip edebilirsiniz. 2021 KOSGEB Engelli Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB Engelli Desteği Veren Bankalar

KOSGEB Engelli Desteği kazanan adaylar aşağıdaki bankalardan ödemelerini alabilirler.

AKBANKBURGAN BANK
HALKBANKQNB FİNANSBANK
ZİRAAT BANKASIYAPI KREDİ BANKASI
TÜRKİYE İŞ BANKASIDENİZ BANK
ALTERNATİF BANKTÜRK EKONOMİ BANKASI (TEB)
HSBC BANKASIGARANTİ BBVA
VAKIFBANK AKTİF BANK

 

KOSGEB Engelli Kredi – Hibe Başvuru Belgeleri

KOSGEB Engelli Başvurusu yaparken götürülecek evrak listesi şöyledir:

 1. Engelli Girişimci Raporu
 2. Girişimciye ait ehliyet belgesi veya kimlik kartı
 3. Kurulan işletmenin faaliyet, kuruluş, ruhsat ve izin belgeleri
 4. Kurulan işletmenin kira sözleşmesi veya tapu belgesi
 5. Ticaret sicil gazetesi
 6. KOSGEB iş planı ve KOSGEB Engelli Desteği Başvuru Belgesi
 7. İşletmeye ait vergi levhası, yıllık gelir tablosu ve bilanço nüshaları
 8. Noter onaylı imza sirküleri
 9. İşletmeye ait faturalar ve makbuzlar
 10. İşletmeye ortak var ise ortak olan kişinin kimlik kartı veya ehliyet belgesi

KOSGEB engelli desteğine başvurarak kredi ve hibe nakit para alabilirsiniz. KOSGEB’in bu imkanlarından faydalanmak için yukarıdaki nitelikleri taşımanız gerekmektedir. Unutmayın KOSGEB herkese kredi ve hibe vermiyor. Bu konuda şanslı iseniz, kendinizi ve işinizi kanıtlayabilirseniz kredi ve hibe alma şansınız artacaktır. 2021 KOSGEB Engelli Desteği Nasıl Alınır? ve diğer sorularınızı bizlere YORUM YAP bölümünden iletebilirsiniz.