Kara Listede Olup Olmadığınızı Sorgulayın!

Kara Liste Sorgulama işlemleri yapmadan önce kişilerin aklına en çok gelen soru, “kara listede miyim?” sorusudur. Kara listede olup olmadığınızı öğrenmenin yollarını ve kara listede miyim? sorusuna yanıt vereceğiz. Kara liste banka kredisi çekecek olan kişiler için çok önemli bir kriterdir. Bu kritere uymayan kişiler asla kredi çekemeyecektir. Kredi notunuz çok düşükse ve banka tarafından yasal takip başlatılan bir dosyanız var ise kara liste içerisinde yer alıyorsunuz demektir.

Kara liste ne demek?

Kara Liste: Düzenli kredisini ödemeyen ve borçlarını kapatmak için adım atmayan kişilerin alındığı listedir. Kişiler kredi çekeceği zaman ön onay sırasında kara listede olup olmadığına bakılır. Eğer kişi kara listede yer alıyor ise o kişiye banka hiç bir şekilde kredi vermeyecektir. Kredi çekmeden önce kara liste sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

kara listeye kredi almak oldukça zor bir iştir. Fakat kara listeye kredi veren bankalar bulunuyor. Kara listede yer alıyorsanız ve kredi çekmek istiyorsanız bazı şartları kesin olarak yerine getirmeniz gerekecektir.

kara listeye kredi veren bankalar

Kara listeye kredi veren bankalar, ülkemiz çok olmasa da bir kaç tane var. Çünkü kara listeye giren kişiler geçmiş dönemlerde hatalı işler yaptığı için kara listeye alınır. Kara listeye kredi veren bankalara göz atalım:

kara listeye kredi veren bankalar:

  • Vakıf Bank
  • Ziraat Bankası
  • Yapı Kredi
  • QNB Finans bank
  • Akbank
  • Garanti

kara listeye kredi veren bankalar listesi böyledir. Fakat bilinmelidir ki kara listeye kredi almak çok zor bir iştir. Bu yüzden kredi çekmek istiyorsanız kesinlikle ve kesinlikle ipotek yöntemi ile kredi çekeceğinizi bildirmeliyiz. Kara listeye kredi almak istiyorsanız evinizi, arabanızı veya herhangi bir taşınmaz ve maddi değeri olan bir şeyi ipotek ettirmeniz gerekiyor. İpotek ettirmediğiniz taktirde kredi almanız mümkün değildir.

kara listede miyim
kara listede miyim?

Kara Liste Sorgulama

Kara Liste Sorgulama işlemleri kesin olarak sonuç veren rapor: Findeks aracılığı ile yapılır. Findeks kara liste sorgulama işlemini findeks.com  sitesine giderek “Findeks Risk Raporu” bölümünde rapor oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu rapor içerisinde kredi notunuzu, değişen durumunuzu, ne kadar borcunuz var ve kara listede miyim? gibi sorulara yanıt bulacaksınız.

TC kimlik no ile kara liste sorgulama işlemi e-devlet üzerinden “Türkiye Bankalar Birliği/Risk Merkezi Raporu” hizmeti kullanılarak yapılabilir. TC kimlik numarası ile kara liste sorgulama işlemi yapacaksanız sırası ile şu işlemleri yapın:

  • E-Devlet’e giriş yapın
  • Türkiye Bankalar Birliği/Risk Merkezi Raporu hizmetine girin.
  • Rapor oluştur butonuna basın.
  • Oluşturduğunuz raporu görüntüleyin.

SMS ile kara liste sorgulama işlemleri de yapılabilmektedir. SMS ile kara liste sorgulama işlemi Turkcell için: Turkcell Kredi Notu Öğrenme 2021 bu linkten, Vodafone için: Vodafone Kredi Notu Öğrenme 2021 bu linkten yapılabilir. SMS ile kara liste sorgulama işlemleri Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom için yapılabilmektedir.