Banka ipotekli eve haciz konur mu?

Banka ipotekli eve haciz konur mu?: Banka kredileri arasından 2021 yılı itibariyle en çok tercih edilen krediler arasında Konut Kredisi yer alıyor. Konut kredisi, ev sahibi olmak isteyen kişilere belirli şartları karşılaması durumunda veriliyor. Fakat konut kredisi çeken kişiler özellikle 2021 yılı itibari ile PANDEMİ döneminin uzaması ve maddi sıkıntılar çekmesinden dolayı kredilerini ödeyemiyor. Kredilerini ödeyemeyen kişilerden banka , haciz yolu ile alacaklarını tahsil etmek için işlem başlatıyor. Peki ipotekli eve haciz gelir mi?

Konut kredisi ile ipotekli ev alınması durumunda herhangi bir bankaya veya başka bir yere borcunuzun bulunması durumunda ödeyemediğiniz takdirde haciz ile borcunuz tahsil edilir. Konut kredisi ile ipotekli eve haciz konur mu? gibi sorulara yanıt arıyorsanız, bu sorunuza yanıt vereceğiz. İpotekli eve haciz konur mu?

ipotekli eve haciz konur mu?
ipotekli eve haciz konur mu?

Banka ipotekli eve haciz konur mu?

Banka ipotekli eve haciz konur mu? Sorusuna ise şöyle yanıt vermemiz daha doğru olacaktır: Haciz işlemleri ile ilgili olan şartlar yasa ile düzenleme getirilmiştir. Geçtiğimiz yıllarda yürürlüğe giren bu düzenleme kapsamında İcra Hukuku’na göre hükümler ele alındığında herhangi bir taşınmaz varlığa ipotek konulsa bile haciz konabilir. Bunun sebebi ise ipotekli dahi olsa adınıza ait taşınmaz var ise borçlunun mal varlığı olarak görülür ve kabul edilir. Bundan dolayı eğer üzerinize ev var ise ve ipotekli ise haciz koyulabilir. Bu yüzden ipotekli bir varlığınız var ise haciz ile ilgili tüm durumlarda el koyma hakları bulunuyor. İpotekli eve haciz gelir mi

İpotekli eve haciz: Üzerinde ipotek olan ev için haciz olması durumunda alacaklı ve borçlu taraflı anlaşma yapılması durumunda evin satışı yapılabilir. Bu durumda evin satışı yapılır ise öncelikle ilk alacaklı kişi banka olacaktır. Banka evin ipotekli bedelini alır ve geriye kalan kısım haciz ettiren kişiye aktarılır. Eğer ipotekli ev haciz edilip satılır ise tüm borçlular borçlarını tahsil eder ve geriye kalan kısım haciz edilen kişiye bırakılır. Haciz durumunda ipotekli ev satıldıysa ve banka borcunu satılan tutar karşılamıyor ise bankanın ve alacaklı kişinin alacağı devam eder.

Tüm soru ve sorunlarınızı bizlere yorum yap bölümünden iletebilirsiniz.