Halkbank Esnafa Yüzde 50 indirimli Kredi Verecek!

Bugünkü yayınlanan Cumhurbaşkanı kararnamesine göre devlet bankası olan Halkbank, esnaf ve sanatkârlara 1 Ocak-31 Aralık 2021 tarihleri aralığında %50 faiz indirimli kredi sağlayacak. Resmi gazetede yayımlanan karar ile esnaflara özel olarak yüzde elli oranında kredi sağlanacak.

Herkesin merak ettiği Halkbank yüzde elli indirimli kredi hakkındaki sorulara yanıt verelim. Öncelikle Halkbank yaptığı açıklama ile Türkiye ve KKTC’de bulunan esnaf vesanatkârlara 1 Ocak-31 Aralık 2021 tarihleri arasında %50 oranında indirimli kredi verecek. Faiz indirimi oranı ise 2021 yılına devir eden kredilere uygulanabilecek. Fakat bazı meslek gruplarına kredi faiz oranlarında %100 indirim yapılacak.

Açıklanan karar doğrultusunda faiz indirimden faydalanacak esnafların bazı şartları karşılaması gerekiyor.

Faiz indirimli esnaf kredisi şartları:

  • Kara listede bulunmamak
  • Geleneksel, Kültürel, Sanatsal ve değerli olup kaybolmaya yüz tutmaya b aşlayan meslek kollarına
  • Faaliyet gösteren zanaatkarlara
  • 1 Yıllık ustalık belgesine sahip kendi ustalık belgesine göre iş kuran işletmecilere

Yukarıdaki şartları sağlayan esnaflara 2021 yılında sürekliliğini koruyan krediler için faiz indirimi %100 oranında uygulanacak.

Esnaflara özel KOSGEB tarafından da kredi ile desteklenen esnaflar, makine ve demirbaş alımı için 30bin TL’ye kadar kredi bakiyelerine %100 oranında kredi faiz indirimi uygulanacak. Bu sayede işletmeler işyeri geliştirmelerini ve döner sermayeye bağlı ihtiyaçlarını karşılayabilecek.