Fitch, İngiltere’nin kredi notunu doğruladı!

Fitch, İngiltere’nin kredi notunun “AA-” olduğunu doğruladı. Birleşik Krallığın not görünümünü ise “negatif” olarak belirlendi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Birleşik Krallığın kredi notunu “AA-” olduğunu doğrulamış oldu.

Kuruluş, yaptığı açıklamada İngiltere’nin kredi notunun ve görünümünün doğru olduğunu belirtti. Aynı zamanda uzun vadeli döviz cinsinden İngiltere’nin kredi görünümünün de “negatif” olduğu doğrulanmış oldu. Ülkenin seviyelendirilmesinin yüksek gelirli ve gelişmiş ekonomisinin artış gösteren kamusal borçluluğuna karşı dengelendiği de ayrı olarak vurgulandı. Sterlin para biriminin rezervinin statüsü, derin sermaye piyasası ve güçlü yönetim göstergelerinin de ülke notunun belirlenmesinde destek olduğu söylendi.

Negatif olarak belirlenen not görünümünün mutasyon geçirmiş koronavirüs sebebiyle, İngiltere ekonomisinin üzerine adeta kara bulut gibi çöktüğünü de belirten Fitch, Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği arasında yeni ticaret düzenlemesinin nasıl işleyeceği konusunda ülkenin birlik ile ticaret zamanı süresi zarfında belirsizliklerin de devam ettiği ifade edildi.

Mutasyon geçiren koronavirüsten dolayı ekonomik ilerlemenin durduğunu ve sürdürülebilir karlılık için toparlanmanın 2021 yılının en erken 2. çeyreğinde başlayabileceği kaydedildi.