Eşinizin Banka Borcu Sizin Kredi Notunuzu Etkiler Mi?

Eşinizin Banka Borcu Sizin Kredi Notunuzu Etkiler Mi?: Bankalar müşterilerine kredi sağlarlarken kredi notunu dikkate almaktadırlar. Kredi notu, herhangi bir kredi çekmiş veya kredi kartı kullanmış olan kişilerin kullandıkları kredileri geri ödemelerine ve bu konudaki tutumlarına göre belirlenen bir nottur ve ulusal veritabanında yer almaktadır. Bankalar kredi sağlarlarken bu kredilerin geri ödeneceğinden emin olmak isterler. Kredi notu bu bakımdan önem taşır.

Eğer kredi notunuz yüksekse bankalardan kredi almanız kolaylaşacaktır. Bunun için kredi borçlarınızı düzgün bir şekilde yatırmanız, kredi kartı ekstrelerinizi geciktirmemeniz gerekir. Borç taksitlerinde yaşanan gecikmeler, ekstrelerin ertelenmesi gibi durumlar kredi notunu olumsuz yönde etkilemektedir. Bilhassa kredi borcu yüzünden icralık olmuş kişiler kara listeye düşmektedirler. Bu listede yer alan müşteri hiçbir banka veya finans kuruluşu tarafından kredi alamayacaktır.

Eşimin banka borcu kredi notumu etkiler mi?
Eşimin banka borcu kredi notumu etkiler mi?

Eşinizin Banka Borcu Sizin Kredi Notunuzu Etkiler Mi?

Kredi notu, bireylerin bankacılık geçmişine dair önemli bilgilerin yer aldığı bir sistemdir. Bankalar kişiyi kredi notuna göre bireysel olarak değerlendirir ve kredi talebine bu değerlendirmeye göre cevap verir. Ancak evli çiftlerin kredi notu ciddi bir tartışma konusudur. Bankalar genellikle müşterilerini tek bir birey olarak baz alır ve bunun üzerinden değerlendirme yapar. Bir çok kişi eşi kara listede olsa dahi kredi çekmek için kredi başvurusu yapmak istiyor.

müşterileri bireysel olarak değerlendirmekte olsalar da birçok kişi eşinin kredi borcunun kendi talebini etkileyip etkilemeyeceğini merak etmektedir.

Eşimin banka borcu kredi notumu etkiler mi?

Öncelikle eşin evlilikten önceki borçlarının kredi çeken kişiyi etkilemesi yüksek bir ihtimal değildir. Bankacılık işlemleri bireyseldir ve herhangi bir vekalet söz konusu olmadığı sürece kişi herhangi bir yakınının borcundan etkilenmez. Ancak kredi çeken kişiye eşinin kefil olması ve borçların ödenmemesi kişinin kredi durumunu etkileyebilir. Hatta bu durumda banka borçları icralık olursa çeşitli haciz işlemlerinin uygulanması dâhi mümkündür. Diğer eş bu durumdan haberdar olmasa dâhi haciz sonucu zarar görebilir ve bu durumu reddetmesi oldukça zordur. Ancak bu durum eşler arasındaki bir sözleşmeye göre değişebilir.

Örneğin eşlerden biri eşyaların, mal varlığının kendisine ait olduğunu ve herhangi bir ortaklığın söz konusu olmadığını taahhüt ederse kefalet sonucu borca giren eşinin haczi onu etkilemeyecektir. Bununla birlikte eşlerin durumu konusunda bankacılık kanunlarında kesin hükümler bulunmamaktadır. Bu durumda kredi çeken eşin durumu çeşitli sözleşmelere göre mahkemenin kararıyla belli olacaktır.