Engelli Araç Alım Şartları 2021

“Engelli Araç Alım Şartları 2021″,”Engelli Araç Alımı Şartları”, “Engelli Araç ÖTV indirimi”, “2021 engelli araç alma şartı” ve “engelli raporu ile araç alım şartları 2021″ gibi sorulara yanıt arıyorsanız doğru yerdesiniz. Engelli raporuna sahip olan kişiler ÖTV indiriminden muaf tutulmaktadır. Bu yüzden engelli bir birey iseniz veya engelli birey yakını iseniz ÖTV’den muaf nasıl araç alınır? sorusuna yanıt vereceğiz. Engelli raporu ile araç alımı 2021

Engelli Araç Alım Şartları 2021

ÖTV’den muaf bir şekilde araç sahibi olmak isteyen engelli vatandaşlarımız için belirli şartlar bulunuyor. Bu şartları karşılayan vatandaşlarımız ÖTV’den muaf bir şekilde araç sahibi olabiliyor. Engelli Araç Alım Şartları 2021 şöyledir:

  • En az %40 engelli raporunun bulunması
  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Engelli raporunda bireyin araç kullanımı için uygundur ibaresinin bulunması
  • H tipi ehliyete sahip olmak

Engelli Raporu İle Araç Nasıl Alınır?

%90 Engelli Raporuyla Araç Alma

%90 Engelli raporu ile araç almak için engelli raporu arasında bir takım şartlar aranmaktadır. %90 Engelli Raporuyla Araç Alma Şartları arasındaki en önemli ibare “Özel engelli aracını kullanabilir” ibaresidir. Eğer kişi bu ibareden muaf ise birinci dereceden yakını %90 engelli raporu ile araç satın alabilir. %90 engelli raporu sayesinde engelli yakını sıfır km araç alırken %45 ile %220 arasında değişen ÖTV’den muaf tutulur.

%90 Engelli Raporuyla Araç Alma Şartları 2021

%90 engelli raporu ile araç alma şartları şöyledir:

  • Engelli birey 18 yaşının altında ise anne veya babasına muvakatna vermesi durumunda ÖTV’siz araç alma işlemi yapılabilir.
  • Engelli birey 18 yaşında ve akli dengesi yerinde ise kendi adına ÖTV’siz araç alma başvurusu yapabilir.
  • Engelli birey 18 yaşında ve akli dengesi yerinde değil ise vasi atanan kişi tarafından %90 engelli raporu ile araç alabilir.
  • Boşanmış kişiler ise engelli raporu ile araç alabilir fakat engelli bireyin velayeti kimin üzerine ise o kişi ÖTV’siz araç alma işlemine başvurabilir.

Engelli bir birey iseniz veya engelli birey yakını iseniz ÖTV’siz araç alma şartlarına uyarak Engelli raporu ile araç alabilirsiniz. Ülkemizde yasal olan bu durum engelli vatandaşlarımızın hayatını bir nebze kolaylaştırabilmek adına yapılan bir uygulamadır. ÖTV’siz araç alma yani Engelli Raporu ile Araç Alma Şartları 2021 için yukarıdaki gibidir.

Sorularınızı yorum yap bölümünden bizlere iletebilirsiniz.