Bankaların EFT ve Havale Ücretlerine Zam Geldi!

Bilindiği üzere bir çok banka, müşterilerinin yapmış olduğu havale ve EFT işlemlerine belirli bir ücret kesiyordu. 2020 yılının TÜFE’sinin belirlenmesiyle birlikte üzücü bir haber geldi. 2021 yılı EFT ve Havale ücretlerine zam geldi.

Bankaların en çok kestiği ücretler arasında bilindiği üzere EFT ücreti yer alıyor. EFT Nedir: EFT ücreti, bir banka müşterisinin farklı bir banka müşterine yapmış olduğu para transferine denir. EFT ücreti ise bu transferin bankalar arasında yapıldığı için ücrete tabi tutulmasıdır.

Havale Nedir: Havale aynı banka müşterilerinin birbirine yapmış olduğu para transferlerine denir. Her banka almasa da birden fazla banka Havale Ücreti adı altında para transferi bedel kesintisi yapmakta.

2021 EFT ÜCRETLERİ NE KADAR OLDU – ZAMLANDI

Özel bir ekonomi sitesinin yapmış olduğu son dakika haberine göre EFT ve havale ücretlerine yüzdelik dilim olarak 14.6 oranında zam geldi. Bu zam oranı, geçtiğimiz senenin toplam enflasyon oranına göre belirlendi. Yapılan bu zam sonrasında bankaların ilk iş gününden itibaren 1 hafta içerisinde EFT ve HAVALE ücretlerine zamlı tarife koyacağı öğrenildi.

İLK AÇIKLAMA!

Burgan Bank, bahsi geçen bu iddiaları bir nevi doğrulamış olacak ki müşterilerine bir önceki gün 17:00 itibariyle SMS yollayarak EFT ve HAVALE ücretlerine gelen zammı bildirdi. Burgan Bank’ın atmış olduğu mesaj şu şekildedir: “Değerli müşterimiz , 15 Şubat 2021 tarihinden itibaren EFT ve Havale ücretlerinde %14.6 oranında ( 2020 yıl sonu TUFE oranı ) artış yapılacaktır. Güncel ücretlerimiz için şubelerimiz, www.burgan.com.tr ve 0850 222 8 222 nolu Çağrı Merkezimizden bilgi edinebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.”

Burgan Bank gönderdiği bu SMS ile yeni tarifeye geçmiş olduğunu resmen duyurdu. Hafta için bankaların müşterilerine SMS, Mail ve bildirim yolu ile yeni EFT ve Havale zammı hakkında bilgi vereceği gelen söylentiler arasında yer alıyor.