Son dakika haberi bulunmamaktadır.   İletişim  
Kredi Faiz Oranları
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Sitene Ekle | RSS Kaynağı | Haber Siteleri |

 

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Kayısı Fidanı

Sertifikalı kayısı fidanı satışı yapan firmalara öncelik tanınmalıdır. Bu gibi kayısı fidanı satışı yapan firmaları artık internet üzerinden online olarak bulabilmek ve onlara kolayca ulaşabilmek mümkündür.

Kategori  Kategori : Banka İş İlanları
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 1894
Tarih  Tarih : 13 Ekim 2013, 01:33

Kayısı Fidanı

Eski bilimsel adı Armeniaca Vulgaris Lam, yeni ismi Prunus Armeniaca L. olan kayısının gerçek anavatanının Asya olduğu söylenir. Avrupa kıtasına ve ülkemize daha sonradan tüccarlar vasıtasıyla geldiği bilinir. Ülkemiz dünyanın en önde gelen kayısı üretim merkezlerinden biridir. Türkiye, yıllık 500 bin tona yaklaşan üretimiyle dünyada ilk sırada yer almaktadır. Kayısı, ülkemizde Malatya en başta olmak üzere, Iğdır, Sivas, Antakya, Antalya ve Mersin gibi şehirlerde üretilmektedir.

Kayısı herhangi bir yerde ya da ortamda gelişigüzel koşullarda yetiştirilemez. Her meyvenin olduğu gibi kayısının da yetiştirilebilmesi için özel ortamlara ihtiyaç vardır. Kayısı, hemen hemen sıcak olan bölgelerde, tepelerin güneş alan, güneye bakan ve fazla eğimli olmayan yamaçlarında veya sırtlarında, mümkünse belli miktarda kireç barındıran ve iyi derecede havalandırılabilen topraklarda oldukça kaliteli bir şekilde yetişmektedir. Taban suyunun kayısıya zarar verecek derecede yüksek olan topraklarda kayısı dikimi yapılmamalıdır. Tüm bunların yanında, pazara uzaklık ve yol, ulaşım durumları da kayısı yetiştiriciliğinde hayati öneme sahip noktalardır.

Kayısı yetiştiriciliğinde kayısı fidanı, yetiştirme işlemlerinin kolay ve hızlı gerçekleştirilebilmesi adına toprağa dikkatli bir şekilde dikilmelidir. Bazı dikim türleri şunlardır: satranç usulü, üçgen usulü, kare usulü ve dikdörtgen usulü. Fidanların özellikle kışı zor geçiren bölgelerde ilkbahar mevsimi içinde dikilmesi tavsiye edilir. Eğer bulunulan bölge kışı sert geçirmiyor ise bu durumda sonbahar mevsimi içinde dikimi uygundur. Kayısı fidanı dikiminden önce dikim yapılacak çukurların birkaç ay önceden açılması en uygunudur. Çukur açıldıktan sonra da toprağın yapısına bakılmalı, sert ya da taşlı bölgeler dikim için asla seçilmemelidir. Bu durumda, kayısı ağacı ileriki senelerde toprağın olumsuzluğu yüzünden kuruyabilir. Kayısı fidanı çukurunun büyüklüğü, genişliği ve derinliği 60-70 cm civarında olması gerekir. Kayısı bahçelerine yıllık olarak bakım uygulamak gerekir. Dikim budaması, mahsul budaması ve şekil budaması gibi bakımlar yapılmalıdır.

Kayısı yetiştirildikten sonra ticareti yapılmak isteniyorsa kayısı bahçelerinin buna uygun üretim materyali ile donanması hayati öneme sahiptir. Tavsiye edilebilecek üretim materyallerinden biri de yarı bodur kayısı fidanı olabilir. Yarı bodur fidanlar diğer üretim materyallerine göre birçok avantaja sahiptirler. Ticaret için çok önemli olan birim alandan elde edilebilecek verimi artırmak adına bu yöntem idealdir. Bunun yanında, üretim yaparken de kar elde etmek önemlidir. Ekonomik bir bakım yetiştiricilikte önemli bir noktadır. Yarı bodur kayısı fidanı kullanılmak suretiyle yapılan bahçe düzenlemesi de üreticiye bu konuda kolaylık sağlayacaktır.

Kayısı fidanı satışı yapan kaliteli firmalar bulabilmek mümkündür. Doğal olarak kayısı fidanı satışı yapan her firmadan satın alma işlemi yapılmamalıdır. Sertifikalı kayısı fidanı satışı yapan firmalara öncelik tanınmalıdır. Bu gibi kayısı fidanı satışı yapan firmaları artık internet üzerinden online olarak bulabilmek ve onlara kolayca ulaşabilmek mümkündür. İnternet üzerinden yapılacak bir araştırma ile bu firmalar hakkında daha ayrıntılı ve sağlıklı bilgi bulabilmek de olasıdır. E-fidancim.com isimli iste internet üzerinden kayısı fidanı çeşitlerini en geniş bulabileceğiniz bir adres olup cazip kargo avantajları bulunmaktadır.

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Banka İş İlanları

En Çok Okunan Haberler

Kredi Hesaplama

 

Yasal Uyarı : Kredioranlari.org'da yer alan bilgiler ziyaretçilerine banka kredi bilgileri hakkında ön bir bilgi elde etmesi kapsamında olup Kredioranlari.org olarak web sitemizde yer alan bilgilerin doğruluğunu ve güncelliğini garanti etmemekteyiz.Güncel kampanya ve faiz oranları için ilgili banka ve finans kuruluşların yetkilileri ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Sitemizde yer alan bilgilerin kullanılması sebebiyle bir sorumluluk taşımamaktayız. * www.Kredioranlari.org dışına yönlendirilen içeriklerden sorumluluk taşımamaktayız.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi